ZW Profil 

ZW Profil. Wszystko i rurach do instalacji wodnych                       Czytaj porady »

Czytaj nasze poradniki! Dowiedz się, jak zaprojektować instalację grzewczą

Z nami dowiesz się, jakie rury będą odpowiednie do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz grzewczej
Projekt powstał we współpracy z producentem rur oraz konstrukcji stalowych SANDC

Strona główna serwisu » Poradniki ZW Profil » Rury do instalacji wodnej »

Rury stalowe - czy będą odpowiednie do instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Czy rury z tworzywa są bezpieczne?

Czy używane rury stalowe nadają się do C.O?

Czy można zabudowywać rury do instalacji grzewczej?

Jaka średnica rur do centralnego ogrzewania będzie odpowiednia?

 

Nasz Partner Merytoryczny

* SANDC - Steel and Constructions

Indywidualna wycena

Jakie rury będą najlepsze do centralnego ogrzewania i dlaczego nie plastikowe?

Czytaj najnowsze wpisy na stronie »

 

Wszędzie tam, gdzie temperatura przekracza 90°C (czyli w przypadku centralnego ogrzewania na pewno) nie sprawdzą się rury z tworzywa sztucznego. W takim wypadku lepiej wybrać rury stalowe lub miedziane.

Do instalacji, która poprowadzona jest pod podłogą, w wylewce lub pod tynkiem najlepiej wybrać rury stalowe, natomiast w przypadku rur, które są widoczne - lepiej wybrać rury miedziane.

Ostatni komentarz: Jaka średnica rur do wody?

Arkadiusz Zakościelski pisze:

"Cześć! Zastanawiam się, jaka średnica rur do instalacji wodno-kanalizacyjnej będzie najlepsza. Czy wystarczy zamontować plastikowe rury, czy lepiej zdecydować się na bardziej trwały materiał? Z góry bardzo dziękuję za pomoc."

 

Jaka średnica rury do wody w domu?

Wodociągowe instalacje sanitarne to wymóg każdego budynku, bez względu na jego funkcje i planowane zastosowanie. Właśnie dlatego wszystkie materiały instalacyjne, przeznaczone do przepływu wody pitnej są objęte obowiązkiem posiadania świadectwa Państwowego Zakładu Higieny.

Średnica rur będzie się od siebie różniła zależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Rury możemy podzielić względem ich ciężaru, kolejno: lekkie, średnie i ciężkie. Każde z nich różni się od siebie średnicą, to od niej zależy, do jakiej grupy można przypisać daną rurę.

Jak łączyć rury do wody?

Średnice rury do wody w domu wahają się od 11 mm do 114 mm (biorąc pod uwagę jedynie wewnętrzną przestrzeń rury). W każdym z tych przypadków występuje różnorodna grubość ścianki, zazwyczaj od 3 mm do 6 mm.

Rury ze stali łączone są za pomocą specjalnych kształtek, wedle danej wersji różnią się od siebie sposobem uszczelnienia. Są to instalacje odporne na uszkodzenia mechaniczne, ich jedyną wadą jest podatność na korozję oraz porastanie rur kamieniem, co znacznie skraca możliwy czas eksploatacji.

 

Szukasz wody do rury w domu? Wybierz rozważnie!

Do wyboru masz rury stalowe, miedziane lub wykonane z tworzyw sztucznych, każdy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się konkretnymi cechami i właściwościami, z którymi warto zapoznać się przed zakupem i podjęciem odpowiedniej decyzji.

Na temat rur stalowych wiesz już prawie wszystko, co z pozostałymi? Po pierwsze: do połączenia rur miedzianych można użyć kilku sposobów łączenia, czyli kolejno – lutowania twardego, połączeń kielichowych oraz kapilarnych. Największym plusem tego rodzaju materiału jest fakt, że cechuje się on dużą bakterio statycznością, co skutecznie chroni przed przedostaniem się do wody niebezpiecznych wirusów i bakterii.

Rury wykonane z tworzyw sztucznych

Ostatnim rodzajem do omówienia są rury wykonane z tworzyw sztucznych, które sprawdzają się najlepiej jako instalacja służąca do przeprowadzania wody pitnej. Materiał ten jest obojętny chemicznie, dzięki czemu utrzymuje przesyłaną wodę w całkowitej czystości. Niestety jest również bardzo podatny na działanie energii cieplnej i promienistej, przez co okazuje się bardzo niewytrzymały.

Wyboru należy dokonywać rozważnie, tak, żeby dobrać je idealnie do swoich wymagań i planowanego zastosowania.

 
 
ZW Profil footer

ZW Profil Polska © 2018 Radosław Semmler

Katalog ofertowy » Strona główna »